Metody zdobnicze elewacji

Metody zdobnicze elewacji

Elewacja to niewątpliwie wizytówka naszego domu. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jeżeli chcesz zmienić wygląd swojego domu lub go porostu odświeżyć, a nie masz pomysłu co zrobić? Wystarczy podjąć się sztuki jaką jest sztukateria.

Ta metoda zdobnicza polega na wykorzystaniu detali takich jak profile fasadowe, gzymsy, listwy styropianowe, kolumny. Słowo sztukateria zawiera w sobie pojęcie rzemiosła budowlanego oraz sztuki. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi tutaj, aby dobrać wszystkie materiały w taki sposób, aby budziły zachwyt a jednocześnie nie dominowały nad resztą. Jest to wielka sztuka, aby dobrać tak elementy, aby wpasowały się w proporcje wnętrza lub zewnętrznych części budynku i starać się aby nie przesadzić. Aranżując przestrzeń naszych wnętrz można zastosować bogate wzornictwo listew.

Ich zadaniem będzie uatrakcyjnić pomieszczenie. Powinny również podkreślić dodatkowo linie ścian. Interesującym elementem mogą być również narożniki. Można zastosować zarówno proste formy jak i trochę bardziej rozłożyste. Sztukaterię zastosować możemy również na zewnątrz nie tylko na budynku.

Chodzi tutaj o dodatki do tarasów czy ogrodów. Jeśli chodzi na przykład o wejście, czyli drzwi zastosować tutaj możemy przypodłogowe, które podkreślą linie ścian oraz podłogi. Dostępne na rynku są również bonie. Są narożne, które służą do podkreślenia charakteru narożników budynku oraz bonie płaskie, które dzielą optycznie duże ściany w pionie. Elementy są bezpieczne dla środowiska oraz łatwe w montażu. Niekiedy wystarczy tylko klej.