Boniowanie w XXI wieku

Boniowanie w XXI wieku

Boniowanie wywodzi się jeszcze z przed naszej ery. A mianowicie z Grecji, z VI roku przed naszą erą. Swoje powstanie zawdzięcza chęci praktycznemu pokryciu krawędzi, aby chronić je przed uszkodzeniami. Z czasem jednak, służyły nie tylko ochronie, ale i zaczęły zdobić. Jest to dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ścian. Boniowanie aktualnie znajduje bardzo szerokie zastosowanie.

Zwierciadło boni może przyjmować przeróżne kształty, od pryzmatycznych, poprzez trapezowe, od owalnych, do prostokątnych. Ale to nie wszystko. Ich grę światłocieni uzyskujemy poprzez odpowiednie ścięcie, pod odpowiednim kątem oczywiście. Dzięki temu zabiegowi właśnie, tworzymy bardzo efektowne wykończenia poziomych i pionowych podziałów.

Bardzo upraszczając, boniowanie to wykonywanie systemu ozdobnych rowków, które dzielą powierzchnię ścian na mniejsze. Jest ono znacznie bardziej czasochłonne od zwykłego tynkowania. Jednak jak wiadomo, moda robi swoje, więc jest to metoda spotykana. Boniowanie może dotyczyć całości naszych elewacji, ale nie tylko. Boniować możemy, bowiem tylko część naszej elewacji, jej fragmenty, jak na przykład cokoły, narożniki, czy portale.

Elewacja budynku, czy tylko jej części jest to zazwyczaj duża powierzchnia, którą można bardzo ciekawie zagospodarować. Wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Zwykła elewacja staje się nudna, mało atrakcyjna. Projektanci ścigają się w swoich projektach. Każdy z nich chce, by to ich praca była wyjątkowa. I właśnie boniowanie daje im wiele możliwości. Pozwala ono, bowiem w bardzo atrakcyjny sposób wykończyć elewację budynków. A jak wiadomo, wyobraźnia projektantów, w szczególności tych ważniejszych obiektów, jest wręcz niesamowita.

I tym sposobem, możemy uzyskać niesamowicie wykończone, zachwycające wręcz swoim wykończeniem budynki. I nie ma żadnego znaczenia czas, jaki trzeba poświęcić na wykonanie takiej ozdoby, oraz to, że są inne, równie atrakcyjne metody wykończenia elewacji. Choć trzeba przyznać, że boniowanie daje niesamowite wręcz efekty.