Kolumny ? krótka klasyfikacja

Kolumny ? krótka klasyfikacja

Czy we współczesnym budownictwie istnieją jeszcze kolumny? Jeśli tak, to ile mają wspólnego z klasycznym porządkiem i stylem? Czy kolumny są wykorzystywane jako element dekoracyjny, czy może element konstrukcji nośnej?

Kolumny w antyku

Na wstępie warto przypomnieć, jak zbudowane są kolumny. Kolumny składają się z trzech części: bazy (podstawa kolumny), trzonu (część środkowa kolumny) i głowicy (zwieńczenie kolumny). Antyczny porządek sztuki przewidywał trzy rodzaje kolumn ? dorycki, joński i koryncki. Każdy z nich odznaczał się inną budową, niemniej różne były przede wszystkim głowice kolumn.

Trzy porządki kolumn

Kolumny doryckie charakteryzowała prostota, obłość i monumentalizm. Głowice kolumn w tym porządku były nieskomplikowane, formowane na kształt poduszki. Kolumny jońskie charakteryzowała lekkość, smukłe proporcje i bogate zdobienia. Głowice kolumn były wykonywane na kształt ślimaka. Najbardziej skomplikowanym porządkiem był porządek koryncki. W porządku korynckim kolumny były smuklejsze niż w porządku jońskim, natomiast głowice kolumn formowane były na kształt koszyka wypełnionego liśćmi.

Kolumny współcześnie

Współczesna architektura odchodzi od kolumn. Jeśli są wykorzystywane, to jako elementy nośne konstrukcji. Zdobień kolumnowych dokonują, przede wszystkim, właściciele prywatnych domów. Tutaj tradycja antyczna jest wciąż żywa, jednak ciężko powiedzieć, w którym ze stylów projektuje się takie kolumny. Dzisiaj, ciężar zdobienia został przeniesiony z kolumn na łuki elewacyjne.

Łuki elewacyjne

Łuki elewacyjne zastępują funkcję zdobniczą, którą spełniały kolumny. Łuki elewacyjne stosuje się jako zewnętrzne fragmenty elewacji. Łuki elewacyjne są szeroko dostępne na rynku budowlanym. Można produkować je także samemu. Wystarczy odrobina chęci, cierpliwości i styropianu. Samodzielna produkcja łuków lub innych profili elewacyjnych może jednak ? w końcowym efekcie ? nie spełniać naszych oczekiwań. Nierówności w wycinaniu elementów mogą wszystko zepsuć, dlatego lepiej zlecić to firmie specjalizującej się w produkcji sztukaterii elewacyjnej takiej jak Styro Styl.