Kilka słów o boniowaniu

Kilka słów o boniowaniu

Komu zbrzydła pospolita płaskość ściany zewnętrznej, kto jest akurat w trakcie remontu zewnętrznej elewacji, lub w trakcie ocieplania domu, tego z pewnością zainteresuje ta wiadomość. Dom może prezentować się atrakcyjniej.

To, jak ozdobimy zewnętrzną ścianę domu, zależy od naszej inwencji, umiejętności i ? co tu kryć ? zasobności naszego portfela. Sposobów jest wiele ? detale wycinane w warstwie ocieplenia lub detale projektowane w warstwie tynku. Często spotykanym zdobieniem są bonie elewacyjne, gzymsy, listwy elewacyjne czy narożniki. Wielkim udogodnieniem są gotowe profile elewacyjne.

Łatwo i szybko ? profile elewacyjne

Dla tych, którzy nie mają pojęcia, jak wykonać zewnętrzną sztukaterię domu, istnieje rozwiązanie - gotowe do wklejenia, styropianowe profile elewacyjne. Łatwe w użyciu, w pełni dostępne i przede wszystkim o kształcie, jaki tylko możemy sobie wyobrazić. Do grupy profili elewacyjnych można zaliczyć niemal wszystko: gzymsy, listwy elewacyjne, narożniki, bonie elewacyjne.

Boniowanie

Warto uzmysłowić sobie, czym jest boniowanie. Boniowanie to taka technika ozdabiania elewacji, która polega na kształtowaniu w niej poziomych bruzd. Bonie elewacyjne można próbować wykonać samemu (tzw. pseudobonie), lub skorzystać z profili elewacyjnych. Wykonywanie pseudoboni jest czasochłonne a efekt jest o wiele gorszy, niż przy użyciu profili elewacyjnych. Bonie elewacyjne wykonane na bazie profili to elementy, które wkleja się na ścianę, zakłada siatkę i tynkuje. Z pewnością prezentują się lepiej od pseudoboni.

Okrążanie otworów okiennych i drzwi

Bonie elewacyjne kładzie się na lico ściany, natomiast zdobienia otworów okiennych i drzwiowych wykonuje się za pomocą profili, jak: gzymsy, wsporniki, łuki i listwy elewacyjne. Gzymsy wkleja się pod lub nad okno, natomiast listwy elewacyjne z jego boków. Naturalnie, można stosować listwy elewacyjne lub innego rodzaju profile elewacyjne także do ozdobienia górnej części elewacji. Efekty są zdumiewająco dobre.