Kolumny ? nowoczesne czy przestarzałe?

Kolumny ? nowoczesne czy przestarzałe?

Wystrój domu powinien być oryginalny i przykuwać uwagę naszych gości. Jednym ze sposobów osiągnięcia takiego efektu jest zamontowanie w domu kolumny. Takie rozwiązanie jest zapewne bardzo oryginalnym pomysłem. Oczywiście, aby móc umieścić kolumny w domu potrzebujemy trochę miejsca.

Trudno wyobrazić sobie kolumny w malutkim mieszkanku. Kiedy jednak spełniamy ten jedyny warunek możemy zająć się wyborem kolumny. A tutaj mamy twardy orzech do zgryzienia. Kolumn jest mnóstwo i ich wzory mogą przyprawić o zawrót głowy. Musimy więc mieć konkretną wizję wystroju pomieszczenia. Kolumny tylko wtedy oddadzą pełnie swojego piękna, kiedy będą dobrze wyeksponowane i poprawnie dobrane do reszty sztukaterii.

Głównym elementem zdobniczym kolumny jest jej głowica. Mamy do wyboru głowicę w stylu doryckim, korynckim i klasycznym. Każdy z tych stylów ma swój własny urok i swoje atuty. Musimy się zdecydować czy chcemy mieć kolumny bardzo zdobne, np. ze ślimakami czy płaskorzeźbami, czy może jednak wolimy jakieś proste i eleganckie kolumny i stylu klasycznym z prostymi, prostokątnymi głowicami.

Różnorodność wyrobów objawia się też w strukturze postumentu. Możemy zdecydować się na wyżłobione lub gładkie powierzchnie. Kwestią naszej decyzji jest też kształt kolumny. Może być krągła bądź kwadratowa. Przeciwnicy kolumn twierdzą, że jest to rozwiązanie bardzo przestarzałe i zbyt dystyngowane jak na zwykłe domy. To argumenty łatwe do obalenia, ponieważ kolumny to nie tylko symbol przepychu, ale też dobrego smaku.