Sztukateria elewacyjna ? sposób na ozdobienie domu

Sztukateria elewacyjna ? sposób na ozdobienie domu

Dom można ozdobić na wiele sposobów. Jedni stawiają na kontrastowy kolor elewacji, inni inwestują w architektoniczne majstersztyki, dla większości idealnym rozwiązaniem jest sztukateria zewnętrzna.

Dom idealny

Nie tylko osobom prywatnym zależy na estetyce budynku. Firmy szukają nieruchomości o atrakcyjnym wyglądzie, które będą mogły obrać jako swoją siedzibę. Inwestorzy wybierają architektów i realizatorów, którzy zapewnią im wykonawstwo na najwyższym poziomie. Standardy infrastruktury miejskiej stają się coraz wyższe ? każdy, komu zależy na wizerunku firmy inwestuje w wygląd jej siedziby.

Sztukateria elewacyjna

Jednym z wielu sposobów na ozdobienie budynku jest sztukateria zewnętrzna. Sztukateria zewnętrzna, czy też sztukateria elewacyjna to profilowane elementy, które włącza się do elewacji za pomocą specjalnego kleju. Takie zdobienia to, m.in.: gzymsy elewacyjne, listwy, narożniki czy bonie elewacyjne.

Wykonanie sztukaterii elewacyjnej

Sztukateria zewnętrzna wykorzystuje profile fasadowe, których rdzenie wycinane są ze styropianu. Rdzenie otoczone są elastyczną i odporną na warunki atmosferyczne warstwą. Takie wykonanie gwarantuje trwałość elementów. Profile fasadowe łączy się z przygotowaną do tynkowania ścianą, a potem nakłada się na nie tynk.

Bonie elewacyjne, gzymsy elewacyjne i inne

Już wiemy, że bonie elewacyjne, listwy, narożniki i gzymsy elewacyjne są częścią grupy profili fasadowych, a te wchodzą w skład tego, co zakwalifikowaliśmy jako sztukateria zewnętrzna czy sztukateria elewacyjna. Czym jednak jest owa sztukateria i elementy fasadowe (bonie elewacyjne i gzymsy elewacyjne)? Bonie elewacyjne to poziome bruzdy w elewacji, natomiast gzymsy elewacyjne są ozdobą framug okiennych i drzwiowych.

Wykorzystanie sztukaterii elewacyjnej

Sztukateria elewacyjna daje wiele możliwości wykorzystania. Dekoracje w zewnętrznej warstwie budynku wykonuje się ? co nie wydaje się aż tak oczywiste ? po uprzednim ociepleniu domu (do ocieplenia wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian). Detale rzeźbi się warstwie tynku, lub wycina się bezpośrednio w warstwie ocieplenia.