Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
  • Nowy
55,00 zł
Klej do łączeń sztukaterii
  • Nowy
LAMELA ELEWACYJNA LAM01 25x295LAMELA ELEWACYJNA LAM01 25x295
  • Nowy
89,00 zł

Listwy elewacyjne - łączenie i montaż

Listwy elewacyjne - łączenie i montaż

Listwy elewacyjne - łączenie 

Górne wieńczenia elewacji czy obramowania otworów okiennych i drzwiowych, do których stosuje się listwy elewacyjne, wymagają wspomagania i łączenia. Jak wykonać takie czynności i jaki jest stopień ich trudności?

Przygotowanie

Otwory okienne i drzwiowe otacza się zazwyczaj za pomocą listew elewacyjnych (boki lub całe obramowanie) oraz gzymsów elewacyjnych (góra lub dół otworów). To, jaką opcję wybierzemy zależy od koncepcji, jaką przygotowaliśmy dla elewacji. Elementy trzeba będzie połączyć, bez względu, jaką opcję wybierzemy. Można użyć do tego celu wsporników elewacyjnych oraz zworników elewacyjnych.

Łączenie

Elementy detali zdobiących elewację, takich jak listwy elewacyjne mogą być wykonane ze styropianu. Łączenie ich nie jest problematyczne, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio wyprofilowane wsporniki elewacyjne. Wsporniki elewacyjne są także elementami elewacji, muszą być więc wycięte równie szczegółowo, jak listwy elewacyjne. Poza ich funkcją łączącą i spajającą konstrukcję, spełniają także, tak jak listwy elewacyjne czy zworniki elewacyjne (o których będzie jeszcze mowa) - funkcję ozdobną. Wsporniki elewacyjne muszą być dopasowane do całości koncepcji estetycznej.

Wklejanie zworników

W miejsca, gdzie listwy elewacyjne lub gzymsy przecina oś otworów okiennych czy drzwiowych, można wklejać zworniki elewacyjne. Zworniki elewacyjne łączą dwie listwy elewacyjne i są czymś na kształt inicjałów, godła czy herbu. Kształt i wzornictwo, jakie przybiorą zworniki elewacyjne zależne jest od naszego gustu. Zworniki elewacyjne wycina się w płytach styropianowych. Do tego celu używa się specjalistycznych maszyn cyfrowych, więc zwornik, który zamówimy może przybrać kształt, jaki się nam tylko wymarzy.

Montaż elementów

Listwy elewacyjne, gzymsy, zworniki elewacyjne czy wsporniki elewacyjne montuje się w bardzo podobny sposób. Elementy styropianowe dokleja się do ściany, wtapia się w nie siatkę. Zostaje tylko dobór farby, jaka pokryje elewację i tynkowanie ściany.