Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Konsola z gipsu SSED14
  • Nowy
42,00 zł
Konsola z gipsu SSED13
  • Nowy
48,00 zł
Konsola z gipsu SSED11
  • Nowy
66,00 zł
Konsola z gipsu SSED10
  • Nowy
42,00 zł
Konsola z gipsu SSED09
  • Nowy
28,00 zł

Sztukateria elewacyjna - bonie elewacyjne

Sztukateria elewacyjna - bonie elewacyjne

Sztukateria elewacyjna - bonie elewacyjne

Jeśli kończysz docieplanie domu, warto pomyśleć o poprawieniu jego wyglądu. Istnieje wiele patentów na ozdobienie domu ? jednym z nich jest sztukateria elewacyjna.

Podczas ocieplania domu (ociepla się za pomocą wełny mineralnej lub styropianu) warto rozważyć możliwość poprawy jego wyglądu. Po położeniu warstwy ocieplającej i tak czeka nas kładzenie nowej warstwy tynku i modelowanie elewacji. Płaskość elewacji można przełamać poprzez dodawanie do niej różnych elementów ? to jest właśnie sztukateria elewacyjna.


Projekt elewacji, a dekoracje


Przed rozpoczęciem ozdabiania elewacji, należy bezwzględnie pamiętać, żeby stworzyć projekt, którym będzie można posłużyć się w późniejszym etapie pracy. Projekty można tworzyć za pomocą specjalnych programów, w których testuje się różne warianty elewacji na cyfrowym obrazie domu.


Bonie elewacyjne


Jednym ze sposobów przełamywania elewacyjnej monotonii są bonie elewacyjne. Bonie elewacyjne to nic innego, jak poziome bruzdy poprowadzone w elewacji. Uzyskanie efektu, jaki dają bonie elewacyjne jest żmudne i pracochłonne, osiąga się go kilkoma sposobami ? za pomocą pseudoboniowania i boniowania właściwego.


Pseudobonie


Pseudobonie, to pasy pozostawione w warstwie elewacji. Pasy te mają zazwyczaj 2-3 mm szerokości. Żeby otrzymać pseudobonie, trzeba na przygotowanej do tynkowania ścianie namalować pasy (2-3 mm) farbą o ciemniejszym odcieniu niż ta, która będzie użyta do malowania głównego. Następnie trzeba zakleić pasy taśmą malarską, otynkować ścianę, a potem zerwać taśmę. W ten sposób otrzymamy bonie elewacyjne, a raczej pseudobonie ? drobne bruzdy w elewacji. Jednak tego typu rozwiązanie jest mało atrakcyjne wizualnie i uzyskany efekt nie budzi podziwu wśród podziwiających nasze wysiłki.


Boniowanie właściwe


Jednym z podstawowych produktów, jaki oferuje firma Styro Styl, są bonie elewacyjne. Bonie elewacyjne - te które ma w swojej ofercie firma Styro Styl - różnią się od pseudoboni. Pseudobonie, to po prostu różnice w poziomie tynku, natomiast bonie elewacyjne, to bruzdy wycinane w warstwie ocieplenia. Bonie występują jako narożnikowe i poziome, w zależności od efektu jaki chce się uzyskać.